Jak vybrat kulmu?

Každá žena chce vypadat opravdu skvěle. K tomu je potřeba se nejen namalovat, hezky obléct, ale upravit třeba i vlasy. Právě k dokonalému vlasovému vzhledu slouží kulmy, které váš vzhled posunou o několik kroků vpřed. Kulma představuje rychlé řešení, díky kterému můžete vykouzlit dokonalý účes během chvíle. Pojďme se v následujícím článku zaměřit na správný výběr vlasové kulmy.

Typy kulem

Na současném trhu si můžete vybrat mezi několika typy. Prvním typem je klasická neboli klešťová kulma. Jedná se o kleště, které uchytí pramen vlasů a vlasy se pak po délce hlavice natočí. Je vhodná spíše pro začátečníky. Vlny jsou stejné po celé délce vlasů. Nevýhodou může být to, že vyžaduje cvik při namotávání pramenu. Dalším typem je kónická kulma, která vytváří pevnější a přirozenější vlny. Nevýhodou může být složitější použití. Třetím typem je spirálová kulma. Ideální nástroj pro tvorbu pravidelných a pevných vln. U některých modelů si můžete nastavit velikost vln. Disponuje jednoduchou manipulací. Posledním typem je automatická kulma, která je v posledních letech velmi oblíbená. Tato kulma je vhodná i pro úplné začátečníky, protože kulma vlny natáčí automaticky. Nevýhodou může být vyšší cena.

Důležité parametry při výběru kulmy

Při výběru kvalitní kulmy je důležité zaměřit se na její důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

  • příkon,
  • materiál povrchu,
  • typy hlavice a průměr,
  • funkce a příslušenství,
  • a pořizovací náklady.

kulma

Příkon

Prvním důležitým parametrem při výběru kulmy je příkon. Platí zde obecné pravidlo, že čím vyšší příkon, tím rychleji dojde k zahřátí přístroje. Rychlost vám tak ušetří čas. U běžně dostupných modelů se příkon pohybuje do 100 W. Na trhu však naleznete i kulmy s příkonem 1 000 W.

Materiál povrchu

V současné době se můžete setkat s několika typy povrchu. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Kulmy se nejčastěji vyrábí z keramiky, turmalínu, titanu, nerezu nebo teflonu. Některé modely disponují kombinací několika materiálů. Keramika se hodí na všechny typy vlasů. Její výhodou je rovnoměrné rozložení teploty. Další výhodou je rychlost nahřívání. Turmalínová kulma se hodí pro jemné vlasy. Dokonalých výsledků dosahuje i při nižších teplotách. Nevýhodou může být vyzařování záporných částic. Pro silné a nepoddajné vlasy se hodí titanová kulma. Jednoduchou manipulaci vám umožní její nízká váha. Nerezové kulmy se rychle zahřívají. Nevýhodou může být, že nejsou vhodné pro jemné a křehké vlasy. Pro všechny typy vlasů se hodí také teflonový povrch, který je velmi šetrný.

Průměr hlavice

Rozlišují se dva typy hlavic - užší a širší. Užší jsou vhodné pro kratší vlasy. Vykouzlíte s nimi malé vlny a drobné prstýnky. Širší hlavice jsou pro delší vlasy. Důležitý je i průměr hlavice. Od průměru hlavice se odvíjí velikost vln. Nejčastěji se vyrábí kulmy s průměrem od 1,5 do 4 cm. Pokud jste začátečník, doporučuje se volit průměr okolo 2,5 cm.

Funkce a příslušenství

Kulmy nabízejí i mnoho užitečných funkcí. Oblíbenou funkcí je regulace teploty. Teplota do 170°C je vhodná pro jemné vlasy. Pro normální vlasy se doporučuje teplota kolem 200°C. Mezi další funkce patří funkce rychlého zahřátí, automatické vypnutí a studená špička, díky které se vám s kulmou bude lépe manipulovat. K dostání je také bohaté příslušenství. Jedná se o nástavce, ochranný obal, otočný obal, dlouhý kabel a držák na kulmu.

Pořizovací náklady

Pořizovací náklady se u jednotlivých modelů liší. Doporučuje se investovat do kvalitnějších produktů, které mají také regulaci teploty.  Nekvalitním přístrojem si můžete poškodit vlasy. Do 700 Kč pořídíte nejobyčejnější kulmy, které nemají regulaci teploty. Oblíbené jsou kulmy v cenové kategorii od 700 Kč do 2 000 Kč. V této kategorii najdete kvalitnější modely, které nabízejí i výše uvedené funkce. Nejdražší kulmy se mohou cenově vyšplhat až nad 2 500 Kč.