Nadměrné pocení v létě? Lze s tím účinně bojovat!

Léto je v plném proudu a vysoké letní teploty se nám letos ukazují v celé své kráse. Ovšem co by to bylo za léto, kdybychom byli nepřetržitě schovaní doma, nebo někde ve stínu? Léto je čas vodních radovánek, opalovaček, dovolených, cestování a procházek. Ať chceme, nebo ne, léto a vysoké letní teploty sebou přináší řadu komplikací, a to v podobě dehydratace, nebo nadměrného pocení. Právě nadměrné pocení je velmi nepříjemná záležitost, se kterou lze bojovat. Tento článek vám přináší několik účinných rad a tipů pro boj s nadměrným pocením.

Antiperspirant ano, deodorant ne!

Zatímco deodorant chrání naše tělo před zápachem, antiperspirant ho chrání nejen před zápachem, ale také před potem. Po aplikaci antiperspirantu dojde ke zúžení vyústění potní žlázy, takže pot z těla téměř neodchází, nebo odchází v omezené míře. Antiperspirantů je na trhu velká spousta. Můžeme si pořídit jak přírodní antiperspiranty, nebo antiperspiranty s vůní, které dodají také pocit svěžesti. Některé působí jako ochrana na 48 hodin, jiné na 72 hodin.

Kterým pokrmům se vyhnout?

Málokdo ví, že i jídlo může ovlivnit tvorbu našeho potu. Doporučuje se omezit silně kořeněná a pikantní jídla, která tvorbu potu podporují. Vyhýbat bychom se měli také tučným a mastným pokrmům a nadměrnému množství cibule a česneku. Není doporučena ani nadměrná konzumace kofeinu (káva, černý a zelený čaj) a alkoholu. Na druhé straně pestrá strava (zelenina, ovoce s vysokým obsahem vody) přispává ke snížení tvorby potu.

620

Pitný režim je nezbytně nutný!

Nedostatečný pitný režim může vést k řadě zdravotních komplikací a dehydrataci. Pokud chceme omezit pocení, měli bychom pít více tekutin. Nejlepší tekutinou je samozřejmě pitná voda. Voda by neměla být ani horká, ani ledová.

Síla bylinek

S nadměrným pocením dokážou velmi účinně bojovat také některé bylinky.

Šalvěj. Tato bylinka má řadu využití. Používá se nejen v kuchyni při vaření, ale také ve zdravotnictví.  Má totiž protizánětlivé a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům, pomáhá při žaludečních a střevních potížích a omezuje pocení. Konzumovat ji můžeme buď v čaji, odvaru, tabletách, nebo můžeme vyzkoušet bylinné koupele.

Kozlík lékařský. Kozlík se užívá při nespavosti, bolestech hlavy, křečových bolestech a nervozitě. Jeho kořen pomáhá k relaxaci, což může být velmi užitečné při nadměrném pocení způsobeném například stresovými situacemi.